מהן בלוטות זיעה?

ייעוץ חינם ללא התחייבות – הפתרון להזעה מתחיל כאן

בלוטות זיעה בגוףבלוטות זיעה הן בלוטות קטנות האחראיות על הפרשת הזיעה. מיקומן הוא מתחת לשכבת הדרמיס בעור, בכל הגוף (מלבד אזור השפתיים ואברי המין), והן פועלות לוויסות החום בגוף על ידי סינון מלח ונוזלים, על פי צורכי הגוף.

הזיעה מגיעה אל נקבוביות הגוף באמצעות צינוריות דקיקות וקטנות. צבר בלוטות זיעה גדלות נמצא בבית השחי, בכפות הידיים והרגליים.

בבתי השחי ובמפשעות, בלוטות זיעה אף יפרישו זיעה סמיכה ושמנונית. ריח הזיעה האופייני, הנקרא גם ריח הגוף, נוצר כתוצאה מנוכחות חיידקים הנמצאים על גבי העור אשר מפרקים את חומרי הזיעה.

במקרה של הזעת יתר, בלוטות זיעה אלו יעבדו ביתר שאת, ייצרו זיעה רבה יותר, אשר עלולה להפיק גם ריח חזק יותר. כך אפשר להבחין בכך שחלק מבלוטות הזיעה נשלטות על ידי מערכת העצבים הסימפטתית, הנשלטת בתורה מבלוטת ההיפותלמוס. מערכת זו פועלת במצבי סטרס והתרגשות, תחת משוב של חומר הנקרא אצטיל כולין, ללא בקרה או פיקוח של האדם עצמו.

רמה מוגברת של אצטיל כולין, תראה מידה ניכרת של פחד ומצוקה ועל כן תגביר את ייצור הזיעה. המערכת הפרה סימפטתית תקטין את הפרשת הזיעה בזמנים רגועים ושלווים יותר.

פעילותן הפיסיולוגית של בלוטות זיעה

בלוטות הזיעה יכולות להיות משני סוגים: בלוטות אפוקריניות (Apocrine sweat glands) אשר משמען הוא כי הן מופעלות בזמן התרגשות ופחד. בלוטות אלו מוקמות בבית השחי, במפשעה, והן בעלות ריח מאפיין מכיוון שהן נמצאות ליד זקיקי השיער, וזיעתם מורכבת מחומרים שומניים. הן מתחילות לפעול, תחת השפעות הורמונליות בגיל ההתבגרות.בלוטות זיעה

בלוטות זיעה אלו ייטו לפעול בעת לחץ פיסי או נפשי, אשר מעודד את שחרור הזיעה האצורה בהם. בלוטות אפוקריניות אחרות הנמצאות בגוף אחראיות ליצירת השעווה באוזן, או ייצור החלב בעת יניקה. בלוטות אקריניות הן בלוטות המגיבות לתנאי מזג האוויר, כמו למשל חום גבוה.

הן נמצאות בעיקר במצח, צוואר, גב, כפות הידיים והרגליים, וזיעתן מורכבת בעיקר ממים ומלחים. בלוטות אלו נמצאות רק אצל אנשים ובמספר חיות, מלבד בעלי חיים ימיים או בעלי פרווה. בלוטות זיעה אלו, המקבלות את המשוב לפעול מההיפותלמוס, מנסות לקרר את הגוף, בין היתר, דרך מנגנון הזיעה.

פעילות מוגברת של בלוטות זיעה

בדרך כלל, הפתולוגיה אשר תהיה קשורה לבלוטות הזיעה, תיקשר להזעת יתר כללית או ממוקדת. בכדי לטפל בבעיה זו, יש צורך להפריד את המעבר העצבי ואת פעילות בלוטות זיעה. הפרדת פעילות זו, תוכל לסייע להקטין את רמות האצטילכולין המגיע לבלוטה, וכך להפחית את כמות הזיעה.

שיטת טיפול אחרת תוכל להיות חסימת צינוריות הזיעה המגיעות אל העור. הריסת בלוטות הזיעה הינה דרך אשר אינה ישימה, מכיוון שמספרן של בלוטות הזיעה הוא רב, ולחלקן הרב, קשה מאד להגיע באופן ישיר. במקרה של הזעת יתר ממוקדת, יהיה אפשר לפעול במקום ספציפי אחד, להסרת בלוטות זיעה. ניתוחים אלה נמצאים יעילים באחוזי הצלחה גבוהים יחסית, אולם רק כאשר הזיעה ניכרת בבית השחי בעיקר.

תכשירים מונעי זיעה (כמו דאודורנטים למיניהם), מנסים לעבות את הזיעה, כך שגם כאשר היא מיוצרת, היא תחסום את נקבוביות העור, ותמנע מזיעה נוספת להצטבר, ולצבור את ריחה הלא נעים. תכשירים אלו, לרוב, מיושמים באזורי בית השחי, וכוללים גם מלחי אלומיניום המסייעים אף הם לחסימת הנקבוביות.

במקרים אחרים, שיבוש תפקוד בלוטות זיעה, יכול להיעשות על ידי מכשירים הפועלים על זרם חשמלי. פעילות יעילה זו תימשך כל זמן שהמטופל ימשיך בטיפול, באופן עקבי ותמידי.

הזעת יתר באזורים ספציפים בגוףהזעה היא אחד התהליכים החשובים ביותר בגוף האדם, ובעזרתה הגוף מצליח לשלוט על הטמפרטורה ולקרר את עצמו.

על עור הגוף ממוקמות בלוטות זיעה רבות, אשר מפרישות נוזלים ובכך מאפשרות לקרר את הגוף ולהחזירו לטמפרטורה הרצויה. הפעלת הבלוטות נעשית על ידי פעולה עצבית, אשר פוקדת על הבלוטות להפריש נוזל על מנת לקרר את הגוף.

היכן ניתן למצוא את בלוטות הזיעה?

בשל תפקידן הפיזיולוגי החשוב, ניתן למצוא בלוטות זיעה על כל שטח העור. ניתן לחלק את בלוטות הזיעה למספר קבוצות:

בלוטות זיעה אפוקריניות באזורים שעירים – מופיעות בעיקר בבית השחי, המפשעה והקרקפת.

בלוטות זיעה אפוקריניות באיזורים פחות שעירים – מופיעות בעיקר באזור העטרה של השד והפטמות, סביב פי הטבעת ובשקעי גוף כמו הטבור וארובת העין.

בלוטות זיעה אקריניות – מופיעות בצורה נרחבת על כל עור הגוף, ובעיקר בכפות הידיים והרגליים.

בלוטות אפוקרניות

בלוטות הזיעה האפוקריניות הן בלוטות אשר מתפתחות במהלך ההתבגרות, וממוקמות על זקיקי השערה. ולכן, השכיחות של בלוטות מסוג זה היא באזורים שעירים, כמו הקרקפת, בית השחי והמפשעה. מלבד זאת, ניתן למצוא בלוטות אפוקריניות גם סביב הפטמות, סביב פי הטבעת, בטבור, בארובת העין ובאוזניים.

הרכב הזיעה בבלוטות האפוקריניות מכיל כמות גדולה יותר של חלבונים ושומנים, ולכן מרקם הזיעה יהיה חלבי יותר. כמו כן, הבלוטות האפוקריניות נמצאות באזורים שעירים יותר, המכילים כמות גדולה יותר של חיידקים. ולכן, לזיעה המופרשת מהבלוטות האפוקריניות ריח אופייני, המופיע כתוצאה מפירוק החלבונים הנמצאים בזיעה על ידי החיידקים.

בלוטות אקריניות

בלוטות הזיעה האקריניות מופיעות על רוב שטח העור, וניתן למצוא שכיחות גבוהה שלהן בעיקר בכפות הידיים והרגליים. בניגוד לבלוטות האפוקריניות, הבלוטות האקריניות אינן קשורות לזקיקי השערה ומפרישות את הזיעה ישירות על העור. כמו כן, הרכב הזיעה המופרש מהבלוטות האקריניות שונה, ומכיל בעיקר מים ונתרן כלורי.

לכן, בדרך כלל מדובר בזיעה מימית יותר וצלולה יותר. מכיוון שזוהי זיעה המופרשת באזורים שאינם שעירים, היא בדרך כלל לא גורמת להופעת ריח אופייני. בלוטות אלה מופעלות בעיקר כתגובה לעליה בחום הגוף, ומפרישות זיעה בימים חמים או לאחר פעילות גופנית על מנת לקרר את הגוף. כמו כן, הבלוטות האקריניות יכולות להפריש זיעה כתגובה לסטרס, המתבטא בהזעה בידיים ובכפות הרגליים.

ההתמודדות עם הזעה מאזורי הגוף השונים

כל אדם מכיר את גופו היטב, ויודע באילו חלקים קיימת נטייה מוגברת להזעה. ניתן לראות שונות רבה בין אנשים שונים לגבי איזורי הגוף בהם שכיחה הזעת היתר, ולכן חשוב להתאים את אמצעי ההגנה מפני הזיעה על פי הניסיון האישי. האזורים החשובים עליהם נוטים להגן הם:הזעת יתר בוגוף

בית השחי האזור השכיח ביותר להזעה, אשר מתבטאת בדרך כלל בריח אופייני. כל אדם בוגר מודע להזעה מבית השחי, ולכן רוב האוכלוסייה משתמשים בדאודורנט על בסיס יום יומי.

המפשעה ואזור פי הטבעת – אזור בו מופרשת זיעה בעיקר בזמן פעילות גופנית. מומלץ לכן ללבוש תחתונים מתאימים הסופגים את הזיעה בצורה טובה בעת אימון גופני.

כפות הידיים הזעה מכפות הידיים אינה אופיינית, אך במקרים שהיא מופיעה עלולה להגביל את הפעילות היום יומית. במקרים כאלה ניתן להשתמש בתכשירים אנטי פרספירנטים מסוגים שונים על מנת להפחית את התופעה.

הקרקפת הזעה מהקרקפת נפוצה ביותר, בעיקר כאשר מדובר באנשים עם שיער ארוך ובזמן פעילות גופנית. ניתן להקל על הזיעה באמצעות שימוש בסרט סופג זיעה ושטיפת הראש במים קרים.

כלל הגוף – על כל שטח העור נמצאות בלוטות זיעה רבות, ובמקרים של הזעת יתר ניתן להשתמש בבגדים מנדפי זיעה המקלים על ההזעה ומפחיתים אותה באופן משמעותי.

אולי יעניין אותך גם:

בחיל ורעדה: על הקשר בין פחד לבין זיעה

ייעוץ חינם ללא התחייבות – הפתרון להזעה מתחיל כאן

Picture of ירון בן חמו

ירון בן חמו

מטפל עם ניסיון עשיר בתחום הזעת היתר ומתן פתרונות להזעה אשר מטרידה ומקשה על אורח החיים.
עיקר הטיפולים אשר הוא מבצע:
- טיפולים חדשניים ומתקדמים
- מכשירים ביתיים וטיפול ביתי
- ליווי מטופלים ומתן ייעוץ