מהן בלוטות זיעה?

טיפול יעיל ארוך טווח להזעת יתר במחירים זולים!

חייגו עכשיו: 053-3564128

ייעוץ חינם ללא התחייבות – הפתרון להזעה מתחיל כאן

בלוטות זיעהבלוטות זיעה הן בלוטות קטנות האחראיות על הפרשת הזיעה. מיקומן הוא מתחת לשכבת הדרמיס בעור, בכל הגוף (מלבד אזור השפתיים ואברי המין), והן פועלות לוויסות החום בגוף על ידי סינון מלח ונוזלים, על פי צורכי הגוף.

הזיעה מגיעה אל נקבוביות הגוף באמצעות צינוריות דקיקות וקטנות. צבר בלוטות זיעה גדלות נמצא בבית השחי, בכפות הידיים והרגליים.

בבתי השחי ובמפשעות, בלוטות הזיעה אף יפרישו זיעה סמיכה ושמנונית. ריח הזיעה האופייני, הנקרא גם ריח הגוף, נוצר כתוצאה מנוכחות חיידקים הנמצאים על גבי העור אשר מפרקים את חומרי הזיעה.

במקרה של הזעת יתר, בלוטות אלו יעבדו ביתר שאת, ייצרו זיעה רבה יותר, אשר עלולה להפיק גם ריח חזק יותר. כך אפשר להבחין בכך שחלק מבלוטות הזיעה נשלטות על ידי מערכת העצבים הסימפטתית, הנשלטת בתורה מבלוטת ההיפותלמוס. מערכת זו פועלת במצבי סטרס והתרגשות, תחת משוב של חומר הנקרא אצטיל כולין, ללא בקרה או פיקוח של האדם עצמו.

רמה מוגברת של אצטיל כולין, תראה מידה ניכרת של פחד ומצוקה ועל כן תגביר את ייצור הזיעה. המערכת הפרה סימפטתית תקטין את הפרשת הזיעה בזמנים רגועים ושלווים יותר.

פעילותן הפיסיולוגית של בלוטות הזיעה

בלוטות הזיעה יכולות להיות משני סוגים: בלוטות אפוקריניות (Apocrine sweat glands) אשר משמען הוא כי הן מופעלות בזמן התרגשות ופחד. בלוטות אלו מוקמות בבית השחי, במפשעה, והן בעלות ריח מאפיין מכיוון שהן נמצאות ליד זקיקי השיער, וזיעתם מורכבת מחומרים שומניים. הן מתחילות לפעול, תחת השפעות הורמונליות בגיל ההתבגרות.זיעה

בלוטות אלו ייטו לפעול בעת לחץ פיסי או נפשי, אשר מעודד את שחרור הזיעה האצורה בהם. בלוטות אפוקריניות אחרות הנמצאות בגוף אחראיות ליצירת השעווה באוזן, או ייצור החלב בעת יניקה. בלוטות אקריניות הן בלוטות המגיבות לתנאי מזג האוויר, כמו למשל חום גבוה.

הן נמצאות בעיקר במצח, צוואר, גב, כפות הידיים והרגליים, וזיעתן מורכבת בעיקר ממים ומלחים. בלוטות אלו נמצאות רק אצל אנשים ובמספר חיות, מלבד בעלי חיים ימיים או בעלי פרווה. בלוטות אלו, המקבלות את המשוב לפעול מההיפותלמוס, מנסות לקרר את הגוף, בין היתר, דרך מנגנון הזיעה.

פעילות מוגברת של בלוטות הזיעה

בדרך כלל, הפתולוגיה אשר תהיה קשורה לבלוטות הזיעה, תיקשר להזעת יתר כללית או ממוקדת. בכדי לטפל בבעיה זו, יש צורך להפריד את המעבר העצבי ואת פעילות הבלוטה. הפרדת פעילות זו, תוכל לסייע להקטין את רמות האצטילכולין המגיע לבלוטה, וכך להפחית את כמות הזיעה.

שיטת טיפול אחרת תוכל להיות חסימת צינוריות הזיעה המגיעות אל העור. הריסת בלוטות הזיעה הינה דרך אשר אינה ישימה, מכיוון שמספרן של בלוטות הזיעה הוא רב, ולחלקן הרב, קשה מאד להגיע באופן ישיר. במקרה של הזעת יתר ממוקדת, יהיה אפשר לפעול במקום ספציפי אחד, להסרת בלוטות הזיעה. ניתוחים אלה נמצאים יעילים באחוזי הצלחה גבוהים יחסית, אולם רק כאשר הזיעה ניכרת בבית השחי בעיקר.

תכשירים מונעי זיעה (כמו דאודורנטים למיניהם), מנסים לעבות את הזיעה, כך שגם כאשר היא מיוצרת, היא תחסום את נקבוביות העור, ותמנע מזיעה נוספת להצטבר, ולצבור את ריחה הלא נעים. תכשירים אלו, לרוב, מיושמים באזורי בית השחי, וכוללים גם מלחי אלומיניום המסייעים אף הם לחסימת הנקבוביות.

במקרים אחרים, שיבוש תפקוד בלוטות הזיעה, יכול להיעשות על ידי מכשירים הפועלים על זרם חשמלי. פעילות יעילה זו תימשך כל זמן שהמטופל ימשיך בטיפול, באופן עקבי ותמידי.

אולי יעניין אותך גם:

בחיל ורעדה: על הקשר בין פחד לבין זיעה

חייגו עכשיו: 053-3564128

ייעוץ חינם ללא התחייבות – הפתרון להזעה מתחיל כאן

אז מה היה לנו בכתבה:

לקבלת פרטים או הצעות מחיר
צרו קשר והשאירו פרטים

ייעוץ חינם ללא התחייבות – הפתרון להזעה מתחיל כאן

מידע נוסף

חייגו עכשיו דילוג לתוכן