פחד וזיעה – כיצד תחושות של פחד משפיעות על זיעת הגוף?

ייעוץ חינם ללא התחייבות – הפתרון להזעה מתחיל כאן

פחד וזיעה, שני מנגנונים טבעיים הקיימים אצל כל בני האדם, האחד פיסיולוגי והשני רגשי, האחד משפיע על השני ולהיפך. מטרת פחד וזיעה הפחד היא לשמור על האדם בחיים, הוא מסייע לאדם להימנע מלעשות דברים אשר יכולים להוות סכנה לקיום שלו או להיות אקטיבי במקרים של סכנה מיידית. זיעה הינה פעולה טבעית של הגוף, הגוף מפריש דרך בלוטות הזיעה נוזל אשר מסייע לו לקרר את עצמו לווסת ולשמור על טמפרטורת גוף תקינה ונכונה.

כיצד תחושת פחד משפיעה על האדם?

הפחד משפיע על האדם ברבדים שונים, בפן הפיזי יש תגובות הכוללות האצה של הדופק, קוצר נשימה, לעיתים גלי חום, תחושה של סחרחורת וחוסר יציבות, כאבים שונים באיברים ואזורים שונים בגוף – בגב, בטן, ראש ואף הזעה מוגברת בכפות הידיים, בתי השחי ועוד.

בפן רגשי האדם יכול לחוות תחושת ניתוק או ריחוף ואם הפחד הינו קיצוני הוא עלול לחוות התקף חרדה.
ישנם פחדים מולדים וישנם פחדים נרכשים, למשל אדם אשר נעקץ על ידי דבורה וחווה זאת כדבר קשה וטראומתי, עלול לפתח פחד מדבורים, ובכל פעם שהוא יראה דבורה הפחד יעלה והתגובות הפיסיולוגיות לא יאחרו להגיע.

מתי פחד הופך לבעיה?

כפי שכבר ציינו הפחד הינו מנגנון הגנה טבעי וחיוני לשמירה על חייו של האדם אך כאשר הפחד הינו קיצוני וחריג, הוא הופך למעשה לחרדה. חרדה היא פחד קיצוני אשר פעמים רבות משתק את האדם, מפריע לו בתפקוד השוטף, משבש את חייו – אותו פחד קיצוני הופך לבעייתי, הוא לא מציל חיים אלא פוגע בחיים.

אדם אשר מגיע לראיון עבודה, הפחד והחרדה עולים, הדופק עולה, הוא מתחיל להרגיש חוסר יציבות, זיעה קרה מופיעה על המצח וכפות הידיים שלו מתחילות לנטוף זיעה – אין ספק שראיון העבודה מסתמן ככישלון, משהו שיגרום לאדם תחושות קשות ואף נזק משמעותי.

האם לפחד נלווה ריח?

פחד

רבים מאתנו יודעים שכלבים הינם בעלי חוש ריח מפותח ביותר ובין היתר מסוגלים להריח אנשים מפוחדים. היו אף מחקרים שבדקו זאת והראו שכלבים אשר מריחים פחד מגיבים בעצמם בפיתוח פחד אשר משפיע עליהם פיסית על ידי העלאה של קצב הלב, כמיהה להתקרב לבעליהם והימנעות מקרבה לאנשים זרים.

מכיוון שהפחד משפיע מאוד על המצב הפיסי של האדם, אצל אנשים מסוימים הוא יכול לגרום לתופעה של הזעה מוגברת.
כפי שידוע אמנם לזיעה עצמה אין ריח אך במגע עם העור ועם ריח הגוף הטבעי היא מושפעת ועלול להיות ריח זיעה, לעיתים עדין ולעיתים עוצמתי וחזק אך הריח של זיעה של אדם מפוחד היא שונה ויש עדויות לכך שגם אנשים מסוגלים להריח בצורה לא מודעת את הפחד של האדם שמולם.

פחד וזיעה כמשבשי חיים

אישה מפחדת

גם פחד וגם זיעה יכולים להיות משבשי חיים רציניים.
פחד קיצוני כפי שראינו מעורר תגובות קשות, הן פיסיות והן רגשיות, בין היתר עלול לגרום לזיעה מוגברת.
כידוע הזעת יתר כאשר איננה נובעת ממצב רפואי, הינה מצב בו האדם סובל מהפרשת זיעה רבה שאינה תואמת את תפקודו הפיזי או התנאים הסביבתיים.

זהו מצב העלול לגרום פעמים רבות לחוסר נוחות רבה, מפריע בתפקוד בחיים ואף מונע מהאדם לעשות דברים שהוא רוצה, כל זאת מהפחד ותחושות חוסר הנוחות הפיזית. כאשר מתלווה למצב הזה מצב רגשי של פחד התגובה היא אף עוצמתית הרבה יותר ומביאה את האדם לתחושת מצוקה קשה ובלתי נסבלת. זהו מצב שעלול לגרום לאדם לפתח דיכאון, להימנע ממפגשים עם אנשים, להסתגר ולהיות במצוקה קשה.

אולי יעניין אותך גם:

שינויים הורמונאליים כגורמים להזעת יתר

מה הקשר בין הזעת יתר לבין הפרעות נפשיות?

ייעוץ חינם ללא התחייבות – הפתרון להזעה מתחיל כאן

ירון בן חמו

ירון בן חמו

מטפל עם ניסיון עשיר בתחום הזעת היתר ומתן פתרונות להזעה אשר מטרידה ומקשה על אורח החיים.
עיקר הטיפולים אשר הוא מבצע:
- טיפולים חדשניים ומתקדמים
- מכשירים ביתיים וטיפול ביתי
- ליווי מטופלים ומתן ייעוץ