הזעת יתר מלחץ

ייעוץ חינם ללא התחייבות – הפתרון להזעה מתחיל כאן

הזעת יתר כתוצאה מלחץהיכולת שלנו להזיע מאפשרת לגופנו לצנן את עצמו במצבים בהם קיימת סכנה של התחממות יתר. המנגנון המופלא של ההזעה מאפשר לנו לבצע פעילות גופנית או לשהות במקומות חמים ועדיין ליהנות מטמפרטורת גוף קבועה.

אך למרות שמדובר על מנגנון מורכב וחכם שנחוץ להישרדות שלנו, הרי שבמצבים מסוימים הוא מופעל ביתר שאת.

הזעת יתר, הזעה בעודף או כפי שנהוג להתייחס אליה בשפה הרפואית המקצועית "היפרהידרוזיס", היא תופעה שמציקה לאנשים רבים בכל רחבי העולם וקיימים לה גורמים רבים. במאמר זה נתמקד בגורם הלחץ.

מה הם הגורמים להזעת יתר במצבי לחץ?

פעולת ההזעה של הגוף מווסתת על ידי מערכת העצבים הפרה סימפתטית ועל ידי מערכת העצבים הסימפתטית. העצבים הסימפתטיים נכנסים לפעולה כאשר האדם עוסק בפעילות גופנית, כאשר הלחות באוויר נהיית גבוהה, כאשר מזג האוויר מתחמם או בקצרה, בכל מצב שבו הגוף נדרש לצנן את עצמו. לעומת זאת, המערכת הפרה סימפתטית נכנסת לפעולה כל אימת שמתעורר הצורך להפסיק את הפרשת הזיעה.

מצבים נוספים שיכולים להוות טריגר לפעילות של המערכת הפרה סימפתטית הם מצבים שבהם מערכת העצבים חשה שהאדם נמצא בסכנה שמתקרבת ובאה. לפי התיאוריה הרווחת, במצבים כאלו מתעורר מעין דחף קדום לפצוח במנוסה ולפיכך הגוף מתחיל להפריש זיעה במטרה לצנן את עצמו.

מה הם התסמינים של הזעת יתר בזמן לחץ?

הזעת יתר בזמן לחץ יכולה להופיע במגוון רחב של מצבים שנתפסים בעיני האדם או בעיני תת המודע שלו לכל הפחות כמצבי לחץ. ישנם שנכנסים ללחץ כשהם נאלצים לנאום מול קהל, אחרים נכנסים ללחץ בעקבות ויכוחים, ישנם שנכנסים ללחץ כאשר הם נמצאים במקום גבוה במיוחד ועוד. ההזעה המוגברת יכולה להופיע במגוון מקומות בגוף אך לרוב היא מופיעה בכפות הידיים, בבתי השחי, בכפות הרגליים, בפנים ובמפשעות.אישה לחוצה

כתוצאה מההזעה המוגברת האדם יחוש תחושת צמא ניכרת, ייתכן שיופיעו סימני רטיבות על בגדיו וכן ייתכנו תסמינים נוספים כמו למשל דופק מואץ, נשימות קצובות ועוד. יש לציין כי נהוג להפריד בין הזעת יתר ממוקדת ראשונית שלרוב מופיעה במספר מועט של מוקדים לבין הזעת יתר כללית שבאה לידי ביטוי בכל הגוף בעת ובעונה אחת. בדרך כלל הזעת יתר בעקבות מצבי לחץ תהיה הזעת יתר ממוקדת ראשונית.

כיצד מאבחנים הזעת יתר בזמן לחץ?

באופן עקרוני עיקר תהליך האבחון מתבסס על תשאול של הנבדק לגבי התסמינים מהם הוא סובל. עם זאת, ייתכן כי יהיה צורך לבצע מספר בדיקות נוספות במטרה לאבחן האם ההזעה מקורה אכן בריגוש יתר של המערכת הסימפתטית או שמא מדובר על הזעה שמקורה בפתולוגיה כלשהי. לפיכך ייתכן שהרופא שאמון על תהליך האבחון ישלח את המטופל לביצוע בדיקות דם או שתן למשל.

כיצד מטפלים בהזעת יתר במצבי לחץ?

רופא

כיום מוצעים לסובלים מהזעת יתר בזמן לחץ מגוון רחב של טיפולים שמתאימים גם לאנשים שסובלים מהזעת יתר שנובעת מגורמים אחרים. בין היתר מדובר על שימוש בחומר שנקרא בוטוקס שמוזרק לאזור הבלוטות שפועלות ביתר ולמעשה מביא לנטרול של האותות שמגיעים ממערכת העצבים, על שימוש בזרם חשמלי שמביא לנטרול ההזעה בעיקר במקרים בהם היא באה לידי ביטוי בכפות הידיים או הרגליים, על שימוש בתכשיר אלומיניום כלוריד שניתן לרכישה במרשם רופא ועוד.

מעבר לכך, במידה ואכן ניתן לקבוע בוודאות כי ההזעה מתרחשת במצבי לחץ, ניתן בהחלט להתחיל בטיפול נפשי רגשי מסוים במטרה להפחית את רמת הלחץ או החרדה שנלווית לאירועים מסוימים או למצבים מסוימים.

אולי יעניין אותך גם:

חדשות טובות: ה-FDA אישר מדבקות למניעת הזעת יתר – Qbrexza

ייעוץ חינם ללא התחייבות – הפתרון להזעה מתחיל כאן

Picture of ירון בן חמו

ירון בן חמו

מטפל עם ניסיון עשיר בתחום הזעת היתר ומתן פתרונות להזעה אשר מטרידה ומקשה על אורח החיים.
עיקר הטיפולים אשר הוא מבצע:
- טיפולים חדשניים ומתקדמים
- מכשירים ביתיים וטיפול ביתי
- ליווי מטופלים ומתן ייעוץ