אבחון בעזרת זיעה

ייעוץ חינם ללא התחייבות – הפתרון להזעה מתחיל כאן

זיעה, אותו מנגנון טבעי של הגוף אשר מיועד בין היתר לקרר אותנו ולווסת את הטמפרטורה שלנו ביום יום בין אם מדובר כתוצאהאבחון בעזרת זיעה מהשפעות סביבתיות ובין אם בעקבות פעילות גופנית שאנו עושים אשר מעלה את הטמפרטורה, משמש גם ככלי אבחוני לבעיות ומחלות שונות. כפי שיש בדיקות דם, רוק, שיער, צואה ובעצם בדיקות שונות הנעזרות בהפרשות הגוף לצורך אבחונים שונים כך נעשה גם עם הזיעה, אבחון בעזרת זיעה זהו תחום שהולך ומתפתח יותר ויותר ככל שעובר הזמן במטרה להשתמש בו לאבחונים רבים בצורה פחות פולשנית וכואבת.

אבחון תחלואה בעזרת זיעה, הייתכן?

אנשים רבים עושים במהלך החיים בדיקות שונות לעיתים סביב נושא של תחלואה ספציפית ולעיתים כבדיקות שגרתיות. בדיקות דם, צואה, שתן, אולטרסאונד וכדומה עוזרים לאנשים לקבל מידע ומקסימום נתונים על מצב התפקוד של הגוף שלהם, האם רמות הסוכר תקינות, מה ערכי השומנים בדם, מה רמת הברזל, כיצד מתפקדות בלוטות שונות בגוף, האם יש טפילים במערכת העיכול ועוד. מדענים וחוקרים מנסים כל הזמן לפתח טכניקות אבחון ובדיקות מתקדמות אשר יוכלו לתת מענה שיהיה זמין, מדויק וכמה שפחות פולשני.

תהליך של אבחון על ידי זיעה הוא למעשה תהליך חדש אשר עדיין נמצא בתהליכים של חקר ובדיקה, תהליך בו משתמשים בהפרשת הזיעה הטבעית של הגוף לצורך קבלת מידע שונה על האדם, למשל רמות הסוכר שלו או על רמת הורמון המתח שנקרא גם הורמון הקורטיזול ועוד.

כיצד מתנהל הליך אבחון זיעה?

מיקרוסקופ

תהליך אבחון זיעה מתבסס על חיישן מיוחד המוצמד לעור לצורך איסוף מידע קבוע באופן עקבי. מדובר במחקר שעדיין נמצא בתהליך חקר ובאמצעות החיישן אוסף נתונים המגיעים מזיעת האדם אליו הוא מוצמד, איסוף המידע מתנהל באופן קבוע ועקבי למשל מדידת ערכי סוכר, רמות קורטיזול ורמות של אלכוהול. השאיפה במחקר היא לפתח חיישן אשר יאסוף את המידע מהזיעה של האדם באופן רציף, מדדים שונים כמו רמות המלחים בגוף, רמות של אלכוהול או חשיפה לסם מסוים, מעקב אחר הורמונים שונים, שינויים שונים אשר קורים בגוף בזמן מתח או לחץ, כאשר המטרה העיקרית היא איסוף נתונים אשר יאפשרו בין היתר לסייע למנוע התפתחות של מחלות שונות, לעזור לאדם הנמצא בתהליכי גמילה מאלכוהול או סמים להיעזר בקרוב משפחה או איש מקצוע אשר יקבל איתות מאותו חיישן כאשר הוא יזהה את אותו גורם בעייתי וכדומה.

אילו בעיות קיימות עם אבחון בעזרת זיעה? וכיצד מתגברים עליהן?

רופא

כל נושא אבחון בעזרת זיעה הינו חדש ועדיין נמצא תחת תהליך של מחקר. ומשום שמדובר בגישה חדשה שעדיין לא הוכחה כיעילה מספיק כדי להשתמש בה בצורה נרחבת, ועלו מספר בעיות בהקשר של האבחון כאשר אחת הבעיות קשורה בכמות הזיעה שלעיתים היא קטנה מדי ולא מספיקה לצורך ביצוע המדידה על ידי החיישן ומהצד השני בעיה של הזעת יתר, אשר יכולה לקרות בקרב ספורטאים או אנשים הסובלים מהזעת יתר מה שיכול לשבש את החיישנים ולמנוע מהם לאסוף את המידע בצורה תקינה, עקבית ומדויקת. בכדי להתמודד עם הבעיות הללו חשוב למצוא פתרון כאשר בשלב הראשון הפתרון האפשרי הוא שיפור של החיישן עצמו כך שיהיה יותר יעיל, מדויק ויתאים גם למצבים שונים בהם יש כמות מועטה של זיעה או כמות מוגברת של זיעה. שיפור כלי המדידה שזה החיישן למעשה יאפשרו לקדם את נושא האבחון בעזרת זיעה בשאיפה שאכן יוכל להחליף בדיקות רבות ולא נעימות אותם אנשים מבצעים ביום יום.

אולי יעניין אותך גם:

על הקשר בין השמנה ועודף משקל לבין הזעת יתר

שאיבה כירורגית של בלוטות זיעה לטיפול בהזעת יתר

ייעוץ חינם ללא התחייבות – הפתרון להזעה מתחיל כאן

ירון בן חמו

ירון בן חמו

מטפל עם ניסיון עשיר בתחום הזעת היתר ומתן פתרונות להזעה אשר מטרידה ומקשה על אורח החיים.
עיקר הטיפולים אשר הוא מבצע:
- טיפולים חדשניים ומתקדמים
- מכשירים ביתיים וטיפול ביתי
- ליווי מטופלים ומתן ייעוץ