מדוע לזיעה של ילדים לא נלווה ריח כפי שקורה אצל מבוגרים?

ייעוץ חינם ללא התחייבות – הפתרון להזעה מתחיל כאן

הזעה היא תופעה לא נעימה, הן עבור האדם המזיע והן עבור אלו הנמצאים סביבו. מעבר לתחושת חוסר הנוחות, הזעה – כך מדוע לזיעה של ילדים לא נלווה ריח כפי שקורה אצל מבוגרים?אנחנו נוטים לחשוב – מגיעה תמיד עם ריח שרחוק מלהיות אטרקטיבי. האמנם? אם גם אתם שמתם לב שילדים סביבכם מזיעים אבל לא מדיפים ריח רע, בניגוד למבוגרים, אתם לא לבד. אבל מסתבר שיש לתופעה הזו כמה הסברים ביולוגיים הגיוניים מאוד.

למה בני האדם מזיעים?

לפני שאנחנו מסבירים מדוע אנשים בגילים שונים עשויים לחוות זיעה באופן שונה, חשוב להסביר קצת לגבי המנגנון האבולוציוני המהותי הזה. המטרה העיקרית של הזעה, כידוע, היא לקרר את הגוף. זאת באמצעות האידוי של הזעה החמה, שמביא להוצאה מהגוף של החום. כלומר: במהות הבסיסית של מטרת ההזעה, היא אינה אמורה להיות מקושרת יותר מדי עם ריח לא נעים.

אולם, ישנן תפיסות שמראות שהקשר הזה עשוי להתקיים. קיימות תיאוריות על כך שהריח הוא חלק מאותו מנגנון אבולוציוני שאמור לאפשר לאדם לשרוד לאורך זמן. יש כמה גישות ביחס לנושא, כשאחת מהן מתייחסת לכך שהמטרה העיקרית של הריח היא להרחיק מהאדם טורפים. התפיסה המנוגדת היא שהמנגנון דווקא עלול לקרב את הטורפים אל האדם, מכיוון שהוא מקל על זיהויו. בהיעדר בישום, חשוב לזכור, לאדם יש את אחד הריחות הפחות נעימים בהשוואה לרוב בעלי החיים.

מהו המקור העיקרי לריח הזיעה?

אישה מזיעה באזור בית השחי

כאן בדיוק נכנסים לתמונה, למרבה הצער, החיידקים. המקור לריח הלא נעים הוא בלוטות הזיעה, האפוקריניות, הממוקמות בבית השחי ובמפשעתו של האדם. הן מפרישות חומרים המכילים חלבונים ושומנים. כאשר יש על הגוף חיידקים (בקטריות) הפועלים לפירוק של הזיעה, נוצר אותו ריח לא נעים שמקורו בתוצרי הפירוק.

איך זה בדיוק יכול להיות קשור לגיל? פשוט מאוד. בלוטות הזיעה שהזכרנו מתפתחות בגיל ההתבגרות ומלוות את האדם משך כל חייו, גם אם פעילותן נוטה להצטמצם משמעותית עם הכניסה לעשור השישי של החיים. יש הרואים את הריח המזוהה עם הזיעה כסממן מיני, לא פחות, שנודף במידה רבה מאיברי המין של האדם. מחקרים הראו שהריח הלא נעים הזה עשוי דווקא לפעול להגדלת היצר המיני, וזאת כאשר הכמויות שלו הן בגדר הסביר.

מהן המשמעויות של ההבדלים בגילים?

משפחה

עם כל ההסברים האפשריים שהובאו מעלה, חשוב להזכיר כי מנגנון ההזעה של האדם אינו מפוצח עדיין במלואו, וכך גם שאלת ממדי ההזעה אצל אדם מסוים או ההבדלים הקיימים בדפוסי ההזעה בין אנשים המשתייכים לקבוצות גיל שונות. ייתכן מאוד שייערכו בשנים הקרובות מחקרים שמנסים לעמוד על טיבו של הקשר הזה, לראות ממה הוא מושפע והאם יש משתנים מתערבים שעשויים להיכנס למשוואה ולשנות אותה לחלוטין.

כך או כך, חשוב לעקוב אחר רמות ההזעה של האדם. אם ההזעה אינה עולה בקנה אחד עם הפעילות הגופנית או עם טמפרטורת הסביבה בה האדם שוהה, יכול מאוד להיות שמדובר כאן במקרה של הזעת יתר הדורש התייחסות ואבחון. הזעת יתר מתחילה כמעט תמיד לאחר גיל ההתבגרות – החל מגיל 16 לערך – ולכן היא מזוהה פחות או יותר עם השלב בו הזיעה עלולה להדיף את אותו ריח בלתי נעים.

מיותר אולי לציין שחשוב לשמור על היגיינת הגוף ולהשתמש באופן תדיר בדיאודורנטים ובמבשמים בטוחים לשימוש, ללא תופעות לוואי או סיכונים. עם כל החשיבות של שמירה על ריח גוף נעים, לא תרצו לסכן את הבריאות שלכם.

לקריאה נוספת:
Perspiration – Wikipedia
Why Preteens Smell Bad as Puberty Gets Started

אולי יעניין אותך גם:

תסמונת צחנת הדג: מהי התסמונת? וכיצד היא משפיעה על איכות חיי החולים?

ייעוץ חינם ללא התחייבות – הפתרון להזעה מתחיל כאן

ירון בן חמו

ירון בן חמו

מטפל עם ניסיון עשיר בתחום הזעת היתר ומתן פתרונות להזעה אשר מטרידה ומקשה על אורח החיים.
עיקר הטיפולים אשר הוא מבצע:
- טיפולים חדשניים ומתקדמים
- מכשירים ביתיים וטיפול ביתי
- ליווי מטופלים ומתן ייעוץ