מהי תסמונת צחנת הדג?

ייעוץ חינם ללא התחייבות – הפתרון להזעה מתחיל כאן

אנשים רבים שמים דגש על איך הם נראים ומריחים ולכן נותנים תשומת לב רבה ללבוש שלהם, לסבון איתו הם מסתבנים, לשמפו עמו תסמונת צחנת הדגהם חופפים, איזה דיאודורנט הם שמים ואיזה בושם הם מרססים על עצמם, הריח של הבגדים אחרי הכביסה ועוד. אין ספק שכאשר מסתובבים בסביבה של אנשים אין אדם שרוצה שיעירו לו על הריח שלו בין אם מדובר על ריח זיעה או ריח גוף לא נעים אך יש אנשים אשר סובלים בעל כורחם מתסמונת מאוד נדירה הנקראת תסמונת צחנת הדג, תסמונת אשר גורמת להם להדיף ריח גוף חזק מאוד לא נעים אשר דומה מאוד לריח של דגים רקובים.

מהי תסמונת צחנת הדג? ומה גורם להופעתה?

תסמונת גנטית מאוד נדירה הנקראת טרימתילמינוריה (Trimethylaminuria) אשר נובעת מבעיה של הגוף המתקשה לפרק תרכובת אורגנית הנקראת טרימתילאמין. מדובר במוטציה של גן FMO3, גן אשר אחראי להנחות את הגוף לייצור אנזימים ייחודים המפרקים בין היתר את התרכובת האורגנית הזו. כאשר החומר אינו מפורק בגוף הוא מופרש החוצה מהגוף על ידי השתן, זיעה ונשימה ולכן אנשים מסביב מריחים את הריח החזק. בשל המצב הגורם לאדם להיות עם ריח גוף חזק ולא נעים, ריח אשר מזכיר מאוד ריח של דגים רקובים לכם קוראים לתסמונת צחנת הדג. עוצמת הריח משתנה בין אנשים הסובלים ממנה וגם לזמן יש השפעה. מדובר בריח דוחה, זה שונה מאוד מריח של זיעה חריפה או של אדם שלא התקלח מספר ימים, ומשום שהוא חזק מאוד הוא נדבק לרהיטים, שטיחים ולגוף, למעשה כל מה שהאדם החולה בא איתו במגע.

דגים

כיצד משפיעה תסמונת צחנת הדג על איכות חייהם של הסובלים ממנה?

תסמונת צחנת הדג גורמת לאנשים הסובלים ממנה סבל רב במישורים רבים קודם כל פיזית, הם בעצמם מריחים את הריח והוא מלווה אותם כל יום כל היום. בשל הריח העז הם חווים תגובות מהסביבה אשר גורמות להם למצוקה נפשית חמורה, הם חשים מבוכה, בושה והערכה עצמית נמוכה, הבטחון העצמי נפגע ובמצבים קיצוניים הם מתנתקים מהסביבה ומסתגרים בתוך עצמם ואך היו דיווחים על מספר ניסיונות התאבדות בקרב אנשים הסובלים מהתסמונת. אנשים הסובלים מהתסמונת מתקשים מאוד במפגשים חברתיים ושהות במקומות ציבוריים המוניים ולמעשה בכל אינטראקציה עם אנשים אחרים, שכן הריח מאוד חזק ומעורר תגובות מצד אנשים רבים בסביבה, מה שמגביר את תחושת אי הנוחות ואי הנעימות והופך כל מפגש לסוג של סיוט. יש אנשים שסובלים מהמחלה שאף מתקשים למצוא זוגיות מה שגורם להם להישאר לבד, למעשה מרבית הסובלים מהמחלה נשארים לבד, לא מתחתנים ולא מביאים ילדים לעולם.

גבר עצוב

איך ניתן להתמודד עם התסמונת?

ההתמודדות עם התסמונת לרוב היא לא דבר פשוט אך יחד עם זאת יש דברים מסוימים אותם ניתן לעשות כדי לשפר את המצב ואת איכות החיים של הסובלים ממנה למשל שינוי תזונתי אשר כולל הימנעות ממזונות המכילים טרימתילאמין N-oxide או מגבירים את הנוכחות שלו למשל דגי ים, פירות ים, ביצים, עוף, בקר, פולי סויה טריים, זרעי חרדל, אוכל משומר, אלכוהול, חלב פרה, ירקות ממשפחת המצליבים ועוד. יחד עם זאת חשוב לזכור שרכיבים אלו חשובים לבריאות הגוף ולתפקוד תקין שלו ולכן חשוב לוודא שיהיו רמות מסוימות שלו בגוף. בנוסף נטילת חומרים משלשלים אשר מסייעים למזונות הגורמים לייצור טרימתילאמין במעיים לשהות במעי פחות זמן, נטילת תוספי תזונה כמו ויטמין B2 מסייעים גם כן לשפר את איכות החיים וכמובן להימנע מפעילויות המעודדות הפרשת זיעה.

אולי יעניין אותך גם:

קיבלתם בתורשה – הקשר בין הזעת יתר לגנטיקה

מהי הסיבה לזיעה קרה, פתאומית וחמורה?

ייעוץ חינם ללא התחייבות – הפתרון להזעה מתחיל כאן

Picture of ירון בן חמו

ירון בן חמו

מטפל עם ניסיון עשיר בתחום הזעת היתר ומתן פתרונות להזעה אשר מטרידה ומקשה על אורח החיים.
עיקר הטיפולים אשר הוא מבצע:
- טיפולים חדשניים ומתקדמים
- מכשירים ביתיים וטיפול ביתי
- ליווי מטופלים ומתן ייעוץ