חוקרים גילו כי ניתוח למניעת הזעת יתר בכפות הידיים הרבה יותר יעיל בצעירים

ייעוץ חינם ללא התחייבות – הפתרון להזעה מתחיל כאן

הזעת יתר, במיוחד במדינה חמה כשלנו, יכולה להוביל לאי נוחות ממושכת ואף מבוכה חברתית. מסיבה זו, כאשר ההזעה חורגתחוקרים גילו כי ניתוח למניעת הזעת יתר בכפות הידיים הרבה יותר יעיל בצעירים מהמקובל, אנשים מחפשים דרך לפתור את הבעיה. טיפול תרופתי או שימוש בתוספים מסוימים לפעמים מועיל במעט אך לפעמים גם זה לא. אחד הפתרונות המקובלים והיעילים הינו ניתוח שמגלה יעילות במיוחד כאשר מוקד ההזעה המוגברת הינו בכפות הידיים. כעת, חוקרים גילו כי הניתוח נחשב ליעיל במיוחד כאשר הוא מתבצע בקרב צעירים. נסביר על המחקר החשוב (שבוצע בארץ), מה הוא גילה, איך מתבצע הניתוח והאם הזעת יתר עלולה להיות מסוכנת.

מה גילו החוקרים מבית החולים הילל יפה?

בין חמישים למאה אלף איש בישראל, כך מעריכים, סובלים מתופעה של הזעת יתר. לפני כעשור, גילה מחקר שבוצע בבית החולים הילל יפה כי האפקטיביות של הניתוח גבוה במיוחד בקרב צעירים. בגילאים צעירים, לא רק שאפשר להיפטר מהזעה מוגברת, במיוחד בידיים, אלא שתופעות לוואי בתר ניתוחיות (שלאחר הניתוח), הרבה פחות משמעותיות. כך על פי ממצאים אובייקטיביים וגם לפי תחושה סובייקטיבית של משתתפי המחקר.

אחות בבית חולים

המחקר נעשה בקרב שתי קבוצות גיל. קבוצה אחת שבה ילדים ובני נוער צעירים. קבוצה שניה כוללת בני נוער מעל גיל חמש עשרה ועד למבוגרים שגילם עד ארבעים. על פי תשובות המנותחים, גילו החוקרים כי בגילאים צעירים שביעות הרצון מהתוצאות הרבה יותר גבוהה. הרוב המוחלט, מעל תשעים אחוזים אמרו שהם מרוצים מהתוצאות והיו ממליצים למישהו במצבם לבצע את הטיפול. בקרב המבוגרים יותר, שביעות הרצון עמדה על שבעים אחוזים בקירוב. גם בבחינת תופעות הלוואי, בגילאים הצעירים התופעות היו יותר חלשות ופחות משמעותיות. במיוחד הדברים אמורים לגבי התפתחות הזעת יתר במקומות אחרים בגוף, לאחר הניתוח.

כיצד נערך הניתוח לטיפול בהזעת יתר בדיים?

השיטה המקובלת כיום לטיפול ניתוחי בהזעת יתר בידיים, בקרב ילדים או מבוגרים, נעשית בניתוח זעיר פולשני. הניתוח נעשה בבתי השחי ומשם כלי הניתוח הזעירים מגיעים סמוך לעמוד השדרה. שם, פועלים על נתיבים עצביים אשר מעורבים עם פעולת ההזעה. כניתוח זעיר פולשני, ההחלמה מהירה מאוד והסיבוכים כתוצאה ישירה מהניתוח מאוד נדירים. קרוב למאה אחוז מהמטופלים יחוו ירידה דרמטית בהזעת הידיים, עם סיכוי להזעת יתר באזורים חלופיים (זו התופעה הצדדית המרכזית). לצורך הניתוח המטופל או המטופלת צפויים לעבור הרדמה כללית. החתכים, כמקובל בשיטה הזעיר פולשנית זעירים מאוד, כחצי סנטימטר. לרוב כבר למחרת הניתוח משתחררים הביתה ובתוך שבוע עד שבועיים ניתן לחזור לשגרת חיים מלאה, ללא שום מגבלות.

האם הזעת יתר נחשבת לתופעה מסוכנת?

הזעת יתר לרוב איננה מצב מסכן חיים. לא מדובר על הזעה שגורמת להתייבשות כה מהירה עד שיש עימה סכנה. ברוב המוחלט של המקרים, ההזעה החריגה לא מתבטאת בכל הגוף אלא מתמקדת בעיקר במקומות ממוקדמים, כגון כפות ידיים, רגליים, קרקפת, בתי השחי. התופעה של הזעת היתר איננה מאוד נפוצה, בערך אחד ממאה אנשים סובלים ממנה. אך למרות שלא מדובר במצב רפואי מסוכן, המבוכה בעיקר במצבים חברתיים עלולה להיות מתסכלת מאוד. בנוסף, הזעה בידיים נוטה להפריע בכל פעילות שבה נדרשת אחיזת יד, החל משימוש בכלי עבודה, דרך נגינה על כלי נגינה וכלה בפעילות ספורטיבית. הסיבה לכך שאנשים מסוימים מזיעים יותר מאחרים באותם תנאי סביבה וטמפרטורה איננה ידועה. אך מכיוון שישנה מעורבות של מערכת העצבים, ניתן למנוע את ההזעה המוגברת על ידי ניתוח שמפריע להעברת האותות העצביים שיוצרים את ההזעה בידיים.

מקורות ולקריאה נוספת: surgery sweathelp

ייעוץ חינם ללא התחייבות – הפתרון להזעה מתחיל כאן

Picture of ירון בן חמו

ירון בן חמו

מטפל עם ניסיון עשיר בתחום הזעת היתר ומתן פתרונות להזעה אשר מטרידה ומקשה על אורח החיים.
עיקר הטיפולים אשר הוא מבצע:
- טיפולים חדשניים ומתקדמים
- מכשירים ביתיים וטיפול ביתי
- ליווי מטופלים ומתן ייעוץ