האם קפאין גורם להזעת יתר?

ייעוץ חינם ללא התחייבות – הפתרון להזעה מתחיל כאן

הזעת יתר היא מנת חלקם של רבים באוכלוסייה. למרות שהזעה בכללותה היא תהליך הכרחי בגוף שתורם לצינון הגוף, יש מצבהאם קפאין גורם להזעת יתר? בהם האדם פשוט מזיע "יותר מדי": כלומר, באופן שאינו פרופורציונלי לתנאי מזג האוויר או לפעילות הגופנית שמבצעים. בין אם מדובר בהזעה שמפריעה מפעם לפעם במהלך פעילות גופנית (הזעה נסבלת) ובין אם בהזעה המביאה לפגיעה בתפקוד היום-יומי (הזעה תמידית), אין ספק שמדובר בבעיה המקשה על האדם וגם גורמת למבוכה לא קטנה.

בתנאים האלו, סביר להניח שהאדם הממוצע ירצה לדעת הכול על האופן בו הוא יכול לצמצם את ממדי ההזעה. לא כולם מודעים לכך, אבל אורח החיים של האדם – לרבות הרגלי התזונה שלו – עשויים להשפיע על הזעת היתר, לכאן או לכאן. במאמר הבא נתייחס לקפאין, במטרה לספק את התשובה לשאלה חשובה במיוחד: האם בכוחו השלילי של קפאין לגרום או להאיץ הזעת יתר? ומה אפשר לעשות כדי לשפר את המצב?

נקודת המוצא: קפה בהחלט עשוי להחמיר הזעת יתר

חשוב להדגיש שההשפעה של מאכלים ומשקאות על האדם, לרבות אלה הכוללים קפאין, משתנה מאדם לאדם ותלויה במאפיינים שלו, בגנטיקה ובגורמים אחרים. אולם ההנחה המקובלת היא שקפאין בהחלט עלול להגביר את הזעת היתר בכמה מישורים. הקפאין, כידוע, הוא חומר ממריץ. לכן הוא מביא להאצת פעילותה של מערכת העצבים המרכזית, להגברת קצב הלב ולחץ הדם, תוך הפעלה של בלוטות הזיעה. אם אתם גם כך רגישים לסבול מהזעת יתר, סבירות לא קטנה שתמצאו את עצמכם מזיעים לאחר צריכת קפאין.

קפה
אם שותים משקאות קפאין חמים – הדוגמה המובהקת היא כמובן קפה – השתייה מעלה את חוף הגוף ועלולה להאיץ הזעה. במילים אחרות: צריכת מאכלים ומשקאות חמים, מבוססי קפאין, עלולה להגדיל את הסיכויים להזעת יתר בהשוואה לצריכת קפאין בטמפרטורה נמוכה יותר. זו לא סיבה לוותר על קפה הבוקר שלכם, אבל בהחלט כזו שמצביעה למה חשוב לצרוך קפאין בכמויות מדודות.

אז מה ניתן לעשות?

אישה מתלבטת

שימו לב שצריכת קפאין היא רק גורם אחד מני עשרות רבות גורמים שעלולים להסביר הזעת יתר. למרות שבכוחו כאמור להאיץ את הזעת יתר, ברור מדוע גם אנשים הסובלים מהזעת יתר יכולים ליהנות מפעם לפעם ממטעמים המורכבים מקפאין. חשוב שכל אדם יראה את השפעת הקפאין על גופו, ובכל מקרה יצרוך קפאין בכמויות מתונות. זוהי המלצה שאפשר לספק לכם בפה מלא, בלי קשר לשאלת הזעת היתר.

להזעת יתר יש לא מעט טיפולים אפשריים, לצד מגוון דרכי טיפול בשדה המשחק הקונבנציונלי או האלטרנטיבי. לכן מומלץ לטפל במקביל בהזעת יתר, אפילו באופן שורשי, כאשר בין הפתרונות המוצעים כיום ניתן למנות:

  • תרופות ותכשירים ללא מרשם, הזמינים לכל דורש
  • תכשירים מקומיים במרשם רופא, הכוללים תופעות לוואי משמעותיות יותר
  • הזרקות חומרים משתקים או דיספורט למקום ההזעה. טיפול זה מיועד לרוב להתמודדות עם הזעות בבית השחי או בכפות הידיים
  • מכשיר ייעודי, מבוסס אנרגיה אלקטרומגנטית, המיועד בעיקר להזעת יתר בבית השחי
  • טיפול במכשיר ביתי מבוסס חשמל, המטפל בעיקר הזעת יתר בכפות הרגליים והידיים
  • ניתוח לניתוק העצבים
  • שימוש בדיאודורנטים הכוללים בחלקם הגדול מלחי אלומיניום

במקביל לכך ניתן לבצע שינויים בשגרת החיים. מומלץ לבנות תפריט תזונתי המצמצם את המאכלים והמשקאות המעודדים הזעת יתר: לא רק קפאין, אלא גם מזון חריף ומתובל, משקאות אלכוהוליים וכן הלאה.

שימו לב שלמרות הפיתוי להתקלח כמה פעמים ביום במטרה להסיר את הריח, בדרך כלל מומלץ שלא להתקלח יותר מפעם אחת ביום – גם עבור אנשים הסובלים מהזעת יתר. הסיבה היא ש"מקלחת יתר" עלולה לפגוע בשכבה השומנית המספקת הגנה לעור ולגרום לעור יבש, שרק מחמיר את ממדי הבעיה.

מקורות ולקריאה נוספת:

Caffeine increases sweating sensitivity via changes in sudomotor activity during physical loading
Caffeine and Excessive Sweating – Carpe

ייעוץ חינם ללא התחייבות – הפתרון להזעה מתחיל כאן

ירון בן חמו

ירון בן חמו

מטפל עם ניסיון עשיר בתחום הזעת היתר ומתן פתרונות להזעה אשר מטרידה ומקשה על אורח החיים.
עיקר הטיפולים אשר הוא מבצע:
- טיפולים חדשניים ומתקדמים
- מכשירים ביתיים וטיפול ביתי
- ליווי מטופלים ומתן ייעוץ