הזעת יתר בבית השחי

ייעוץ חינם ללא התחייבות – הפתרון להזעה מתחיל כאן

הזעת יתר מבית השחי בית השחי הוא האזור הנפוץ והידוע ביותר בו מתבטאת הזעת היתר, ואנשים רבים ברחבי העולם משתמשים לכן בדאודורנטים ותכשירים אחרים על מנת להקל על התופעה.

הזיעה המופרשת מבית השחי היא בעלת ריח אופייני, אשר נוצר לאחר פירוק מרכיבי הזיעה על ידי חיידקים.

בלוטות הזיעה הנמצאות בבית השחי הן בלוטות אפוקריניות, אשר גורמות להפרשה סמיכה המכילה שומן וחלבונים, ומתפתחות בזמן גיל ההתבגרות, כך שהזעה מבית השחי אינה אופיינית בילדים.

פעילות מוגברת של בלוטות הזיעה

הזעה בבית השחי מופיעה בדרך כלל לאחר עליה בטמפרטורת הגוף או במצבי סטרס, שגורמים להפעלת בלוטות הזיעה ולהזעה מוגברת.

כמו כן, מכיוון שבית השחי מכיל כמות גדולה מאוד של בלוטות זיעה, כל מצב המעורר הזעה גורם להזעת יתר גם מבית השחי. הגורמים העיקריים להזעה בבית השחי הם:

פעילות גופנית פעילות גופנית גורמת לעלייה בחום הגוף ולכן להזעה מוגברת, המתבטאת גם כהזעת יתר בבית השחי.

חום – במדינת ישראל אנו כבר מורגלים לחום הרב והלחות המעיקה, אך אנשים רבים סובלים בגלל סיבה זו מהזעה מוגברת המתבטאת בעיקר כהזעה בבית השחי. כמו כן, לבישת בגדים חמים אשר אינה מתאימה לטמפרטורה החיצונית מעוררת גם כן הזעת יתר.

גיל המעבר מאופיין בגלי חום, אשר גורמים לעתים להזעת יתר בבית השחי.

חרדה – מצבים של חרדה וסטרס גורמים להפעלת מערכת העצבים הסימפטתית, הגורמת להפרשה מוגברת של זיעה. באופן כללי, המערכת הסימפטתית הופכת את כל מערכות הגוף לדרוכות ופעילות יותר (תגובה הנקראת גם Fight or Flight) ובין היתר להפרשת יתר של זיעה.

מצבים כללים המעודדים הזעה – מצבים כמו השמנה, היפרתיירואידיזם, שימוש בתרופות מסוגים שונים, שתיית אלכוהול ועישון מעוררים הזעה באופן כללי ובין היתר גם הזעת יתר בבית השחי.

כך מאבחנים הזעת יתר בבית השחי

תהליך אבחון הזעת יתר מבית השחי כוללת:הזעת יתר בבית השחי אצל נשים

היסטוריה רפואית ותלונות נוספות – קיימים מצבים רפואיים המתאפיינים בהזעה, וטיפול בהם יכול להפסיק את ההזעה והסימנים האחרים. בזמן התשאול, יושם דגש על הזעת לילה ואפיון ההזעה במטרה להעלות חשד למחלות רקע אחרות.

בדיקת דם – הזעת יתר מופיעה פעמים רבות כתוצאה מפעילות יתר של בלוטת התריס או היפוגליקמיה. אלה מצבים העלולים לסכן מערכות גוף אחרות וניתנים לטיפול ולכן חשוב מאוד לאבחן אותם בזמן.

סוגי טיפולים להזעת יתר בבית השחי

הטיפול בהזעה בבית השחי כולל:

אמצעי טיפול ומניעה ביתיים – חשוב מאוד להתאים את אורח החיים להזעת היתר. במקרים אלה מומלץ להשתמש באופן תדיר בדאודורנטים, ללבוש בגדים קלים (רצוי מנדפי זיעה) ולהשתמש בפדים ייעודיים לבית השחי. כמו כן, הפסקת עישון והימנעות מאלכוהול, ירידה במשקל והפחתת פעילויות המגבירות הזעה מומלצת על מנת להתמודד עם הבעיה.

אנטי פרספירנט במרשם רופא – אנשים הסובלים מההזעה ולא מצליחים להתמודד איתה באמצעות האמצעים הסטנדרטיים, יכולים לקבל מהרופא מרשם לתכשירים המכילים אלומיניום כלוריד ונחשבים ליעילים יותר במניעת זיעה.

הזרקת בוטולינום טוקסין טיפול זה מסייע לחסימת העצבים הגורמים להזעת היתר, ומתבצע על ידי רופא עור. האפקט של הזרקת הבוטוקס מחזיק מעמד מספר חודשים בלבד, ולאחר מכן יש לחדש את הטיפול על מנת להתמיד באפקט.

הסרת בלוטות הזיעה – במקרה של הזעה ממוקדת בבית השחי בלבד, קיים טיפול בו מסירים חלק מבלוטות הזיעה ובכך מפחיתים את ההזעה.

סימפטקתומיה – דרך נוספת לשתק את העצבים הגורמים להזעת היתר היא על ידי ניתוח בו מנתקים את העצבים המעצבבים את בלוטת הזיעה מהמערכת הסימפטתית. ניתוח זה יעיל במקרים של הזעה בבית השחי אך כולל תופעות לוואי מסוגים שונים.

הדרגות השונות בהן ניתן לסבול מהזעת יתר בבית השחי:

תופעה של הזעת יתר בבית השחי, מאפשרת לנו לבצע סוג של חלוקה הגיונית לפי רמות. הדרגה הראשונה, היא הדרגה הקלה ביותר של הזעת יתר בבית השחי, כאשר, הסובלים ממנה יתארו כי בסוג זיעה זו, הזיעה תופיע בעיקר באזור בית השחי, היא לא תראה לעין והיא אינה תפריע לתפקוד היום יומי של הסובלים ממנה. הדרגה השנייה של הזעת יתר בבית השחי, תאופיין בזיעה שתופיע במקומות שונים בגוף, כמו, כפות רגליים, בית השחי והפנים. כמו כן, זיעה מסוג זו תהיה ניכרת לעין ולרוב תופיע לאחר פעילות ספורטיבית מרובה. רמה זו מתחילה כבר לפגוע באיכות החיים ודורשת פעמים רבות התייחסות מקצועית וטיפול ראוי. הדרגה האחרונה של הזעת יתר בבית השחי, מאופיינת בהופעה שלה ללא כל קשר לסביבת הסובלים ממנה, היא תראה לעין, ובנוסף, תפריע לתפקוד היום יומי של הסובלים ממנה. בכל הרמות ניתן לטפל בבעיה, רק שחשוב מאוד להבין את המקור הגורם להופעה שלה לפני שבוחרים את הטיפול המתאים.

כיצד ניתן לדעת באיזה סוג טיפול עליכם לבחור?

על פי המלצת מומחים בנושא, כאשר מטפלים בהזעת יתר בבית השחי, חשוב להסתכל על המאפיינים האישיים של המטופל:

  • גיל המטופל – על פי מחקרים רבים שנעשו, הזעת יתר בבית השחי, מופיע לרוב אצל נערים בגיל ההתגברות. זאת בעקבות לחצים רבים שהם חווים בתור בני נוער, דבר הגורם לפעילות לא תקינה של בלוטת התריס והתבטאות של זה על ידי זיעה מרובה. כאשר מדובר במקרה מסוג זה חשוב לזכור, הזעת יתר אצל בני נוער היא דבר מאוד אופייני לגיל ההתבגרות, ועל כן, הוא עלול לחלוף עם הגיל.
  • מצב בריאותי – על מנת להתאים את הטיפול למטופל בצורה הטובה ביותר, חשוב להסתכל על מצבו הבריאותי של המטופל, זאת בעקבות, התרופות וההליכים המסובכים העלולים להתבצע בטיפול.
  • מצב כלכלי – לפני התחלת טיפול, עשו סקר שוק, השוו מחירים ובחרו את הטיפול המתאים ביותר למצבכם הכלכלי.
  • רמת ההזעה – יש לבחור את הטיפול בהתאם לדרגת החומרה של הבעיה.

ישנם מספר סוגי מזון שעלולים להגביר ולהחריף את ריח הזיעה

הריחות הנפלטים מגופנו מושפעים מאוד מהמזון אותו אנחנו מכניסים לגוף. בין אם מדובר בריח הפה והנשימה, בריח השתן והצואה וגם כמובן בריח הזיעה. ישנם מספר סוגי מזון הנחשבים כמגבירי זיעה. אבל כל גוף הוא שונה ולכן המלצתנו היא שתבדקו את הרשימה הזאת על עצמכם. יש השפעה גם כמובן לכמות הנצרכת ביחס למשקל הגוף

  1. קפאין – קפה מגביר את ייצור הזיעה גם בגלל היותו משקה חם וגם בגלל הקפאין. לא סתם אנשים שותים קפה כדי להתעורר. הוא ידוע כמי שממריץ את פעילות מערכת העצבים המרכזית ולכן גם גורם בין השאר להזעת יתר בבית השחי.
  2. מאכלים חריפים החומר שנמצא בתבלינים החריפים מגרה את קולטני העצבים הנמצאים בחלל הפה, בלשון ובחיך ולמעשה יוצר במוח תחושה של התחממות. כתוצאה מכך הגוף מתחיל להזיע. לכן, אם אתם סובלים מהזעת יתר בבית השחי, מומלץ לנסות להימנע או להפחית תיבול חריף מאוד. (לפחות בסיטואציות חברתיות או בכאלה שחשוב לכן לא להזיע מיד עם האכילה). ניתן לשלב אכילת חריף עם יוגורט מקרר כמנהג ההודים ולצמצם בכך את ההשפעה על הזעת היתר בבית השחי.
  3. אלכוהול אלכוהול מרחיב את כלי הדם ובכך מחמם את הגוף וגורם פעמים רבות ל – הזעת יתר בבית השחי. אם בכל זאת אתם מרגישים שאתם לא יכולים לוותר על משקאות אלכוהוליים, כדאי לבחור כאלה עם רמות נמוכות של אלכוהול
  4. מזון שמן ומעובד מזון מעובד ושמן מכיל כמות סיבים נמוכה ומעט אנזימים הנדרשים לגוף כדי לפרק אותו. לכן, פעולת העיכול דורשת מהגוף יותר מאמץ, מה שעלול לגרום להזעת יתר. ברשימת המזונות הללו נכללים גם שוקולד ולחם לבן.
  5. מזון המכיל נתרן בכמות גדולה – מזון המכיל הרבה מלח מאלץ את הגוף למצוא דרך להיפטר מהעודפים. המאמץ הזה של הגוף להיפטר מכמויות הנתרן עלול גם הוא להתבטא בתחושה של הזעת יתר בבית השחי

מומלץ לנהל מעקב אחרי אילו מזונות גורמים לכם להזעת יתר בבית השחי ולנסות להימנע כמה שניתן

אולי יעניין אותך גם:

סובלים מהזעת יתר ומהכתמים שהיא מותירה על הבגדים? אולי המוצר הזה יעזור לכם

ייעוץ חינם ללא התחייבות – הפתרון להזעה מתחיל כאן

ירון בן חמו

ירון בן חמו

מטפל עם ניסיון עשיר בתחום הזעת היתר ומתן פתרונות להזעה אשר מטרידה ומקשה על אורח החיים.
עיקר הטיפולים אשר הוא מבצע:
- טיפולים חדשניים ומתקדמים
- מכשירים ביתיים וטיפול ביתי
- ליווי מטופלים ומתן ייעוץ

מידע נוסף

הקשר בין הזעת יתר לחרדה

ברגעי חרדה אנחנו מזיעים, זהו למעשה אחד הסימפטומים המוכרים ביותר בהתקף חרדה, אך ההזעה יכולה להופיע גם כאשר מדובר על פאניקה רגעית ולא מתמשכת. רבים

לקריאה >>
בעיות בתפקוד המיני

בעיות בתפקוד המיני הופכות נפוצות יותר ככל שאנשים מתבגרים, ויכולות להיגרם ממגוון גורמים פיזיים, פסיכולוגיים ואורח חיים. אצל גברים, אלה עשויים לכלול רמות טסטוסטרון מופחתות

לקריאה >>