ביופידבק מסייע לטיפול בהזעת יתר

ייעוץ חינם ללא התחייבות – הפתרון להזעה מתחיל כאן

ביו פידבק לטיפול בהזעת יתרהזעת יתר הינה בעיה שכיחה המאפיינת אנשים רבים. התופעה כוללת הזעה מאסיבית הרבה מעל הממוצע שאינה נובעת דווקא מחום או מאמץ.

הסובלים מהבעיה חווים תסמיני מהזעה מאסיבית באזורים ממוקדים בגוף כמו: בית השחי, הפנים, כפות הידיים וכפות הרגליים, הגב וכדומה. כמו כן התופעה מופיעה במשך כל ימי השנה גם בימי חורף קרים.

מבחינה בריאותית, הזעת יתר אינה מסוכנת, אך הסובלים ממנה מתלוננים כי היא מפריעה להם בחיי היום יום במיוחד במצבים חברתיים. ההפרעה נובעת בעיקר עקב ריח לא נעים שגורמת הזיעה.

מגוון שיטות טיפול זמינות להתמודדות עם הבעיה, חלקן רפואיות וחלקן טבעיות. ביופידבק היא אחת משיטות הטיפול הטבעיות בבעיה זו.

הזעת יתר מתבטאת בשני מצבים

הזעת יתר במקומות ממוקדים בגוף כמו: בית שחי, פנים, כפות ידיים ורגליים, גב וכדומה. זו תופעה שאינה מסוכנת מבחינה בריאותית. לרוב מדובר בתופעה גנטית העוברת מדור לדור באותה משפחה. מעבר לסיבה הגנטית הזעת יתר מסוג זה עשויה לנבוע גם עקב גורמים פסיכולוגיים בעיקר מצבים של לחץ וחרדה.

הזעת יתר כללית: כאשר מופיעה הזעת יתר בכל חלקי הגוף זהו סימן שעלול להעיד על מחלה או בעיה בריאותית עמוקה יותר הדורשת ברור רפואי. מחלות שונות באות לידי ביטוי גם על ידי הזעת יתר כללית: מחלות סרטן למיניהן, שחפת, סוכרת, בעיות בבלוטת התריס, שבץ מוחי, פרקינסון, תסמונת גיל המעבר ועוד. כמו כן נטילת חומרים ותרופות עלולה לגרום להזעת יתר. תרופות כמו אינסולין עלולות לגרום לבעיה זו, אך גם שימוש בסמים ואלכוהול.

הזעת יתר מן הסוג הראשון אינה נחשבת לבעיה ולכן תטופל רק במקרים בהם האדם הסובל מכך מדווח על פגיעה באיכות החיים, בתפקוד בדימוי העצמי או בביטחון העצמי וכדומה. כלומר, כאשר הזעת היתר מפריעה אז מטפלים.

מה זה ביופידבק?

ביופידבק זו שיטת טיפול טבעית ולא פולשנית. השיטה דוגלת בכך שאפשר "לאמן" את האדם לשלוט בתופעות פיזיות שונות שהן לאו דווקא תופעות רצוניות. לפי השיטה, האדם יכול לשלוט בקצב דופק הלב, כאב, יכולת הריכוז וכדומה.

במהלך הטיפול, המטופל מחובר לאלקטרודות המודדות מדדי גוף שונים: דופק, הזעה, חום הגוף וכדומה. בעזרת תרגילים מיוחדים המטופל לומד לשלוט בתופעות שמפריעות לו (על ידי נשימות מרגיעות, מחשבות חיוביות וכדומה) כשבעזרת החיבור למכשור ניתן לראות כיצד שיטות אלה עוזרות לאדם להירגע ולשלוט בסימפטומים שלו.

להשיב את השליטה על הגוף

כאמור, ישנם מצבים של הזעת יתר הנובעים ממצבים פסיכולוגיים. למשל, מצבים של לחץ או חרדה עלולים לגרום לתופעה של הזעת יתר. לדוגמה: בחור רווק המעוניין מאד ביצירת קשר זוגי עם אישה אך מתקשה בכך. בכל פעם בה הוא אמור לצאת לדייט עם בחורה, הוא חווה חרדה ועקב כך חווה הזעת יתר.

הזעת היתר עלולה לגרום לכדור שלג של בושה, חשש מפני הופעת הזעת היתר בעת פגישה, והזעת יתר שנובעת מחשש זה וחוזר חלילה. במקרה כזה הבחור עלול להימנע מלצאת לדייטים חדשים או להגיע למצב בו הוא מאבד בנות זוג פוטנציאליות עקב הזעת היתר.

ביופידבק יכול מאד לעזור במצבים אלה. שיטה זו מאפשרת את השבת השליטה על הגוף. השיטה מלמדת את המטופל שיטות אשר באמצעותן הוא יכול לשלוט בהזעת היתר, לזהות באילו מצבים היא מופיעה, וללמוד דרכים למניעת או צמצום התופעה. השיטה משלבת פעמים רבות גם אלמנטים מתחום הטיפול הפסיכולוגי.

אולי יעניין אותך גם:

מעניין: הבידוד החברתי בזמן הקורונה השפיע לטובה על הסובלים מהזעת יתר

לא רק ריח רע: אבחון מחלות בעזרת זיעה

מחקר בדק את ההשלכות החברתיות של הזעת יתר, והממצאים מפתיעים

ייעוץ חינם ללא התחייבות – הפתרון להזעה מתחיל כאן

Picture of ירון בן חמו

ירון בן חמו

מטפל עם ניסיון עשיר בתחום הזעת היתר ומתן פתרונות להזעה אשר מטרידה ומקשה על אורח החיים.
עיקר הטיפולים אשר הוא מבצע:
- טיפולים חדשניים ומתקדמים
- מכשירים ביתיים וטיפול ביתי
- ליווי מטופלים ומתן ייעוץ