דרכי טיפול בהזעת יתר

טיפול בהזעת יתרהזעת יתר היא תופעה לא נעימה, אשר גורמת למבוכה, מפריעה לעבודה עם הידיים וגורמת לפגיעה קשה במישור הנפשי-חברתי.

לכן, אנשים רבים הסובלים מהזעת יתר פונים לטיפול רפואי על מנת להקל על ההפרעה ולאפשר חזרה לחיים תקינים. קיימים מספר סוגים של טיפול, והבחירה בסוג הטיפול קשורה לסיבה להזעה, המאפיינים שלה, המיקום הדומיננטי וסיבות נוספות.

לפני ההחלטה על הטיפול הרפואי חשוב כמובן להכיר את כל סוגי הטיפול, ולהתייעץ עם מספר רופאים בנוגע לטיפול הנבחר. חשוב לזכור שחלק מהטיפולים הם טיפולים פולשניים אשר כוללים תופעות לוואי שונות ויכולים גם להביא לנזקים ארוכי טווח.

טיפול ביתי ומניעת הזעה

השלב הראשון של הטיפול בהזעת היתר הוא מניעת ההזעה על ידי אמצעים ביתיים. כל אדם הסובל מהזעת יתר חייב להבין מהם הגורמים המעוררים את ההזעה ולהימנע מהם. היכרות עם ה"טריגרים" להזעת היתר והימנעות מהם מסייעים מאוד להפחתת ההזעה ללא כל טיפול אחר. על מנת להפחית את ההזעה, ניתן להשתמש בשיטות הבאות:

  • הימנעות ממאכלים חריפים וחמים במיוחד, אשר עשויים להעלות את חום הגוף ולהגביר את הסיכון להזעה.
  • לבישת בגדים מאווררים ונוחים, אשר עוזרים להפחית את הסיכוי להזעה ושומרים על הגוף יבש. מומלץ להשתמש בבגדים מנדפי זיעה, במכנסיים רחבות, נעליים מאווררות ולהקפיד על לבוש קל ובהתאם למזג האוויר.
  • הימנעות משתיית אלכוהול ועישון סיגריות, הידועים כמגבירים את ההזעה.
  • שימוש תדיר בדאודורנט – על מנת להפחית את הריח ואי הנעימות כתוצאה מהזעת היתר מומלץ מאוד להשתמש בדאודורנט מספר פעמים ביום. שימוש בדאודורנט אנטי-פרספירנט מפחית גם את תדירות ההזעה ועוזר מאוד בהתמודדות עם התופעה.

אנטי פרספירנט במרשם רופא

במידה וניסיונות המניעה הביתיים לא צלחו, ניתן לקבל מרופא המשפחה מרשם לאנטי פרספירנט המכיל אלומיניום כלוריד. מדובר בחומר נוגד הזעה חזק ביותר, אשר מספק הגנה משמעותית מאוד מפני הזעת היתר ומפחית באופן דרמטי את אירועי ההזעה.

השימוש באלומיניום כלוריד גורם לחסימה של בלוטות הזיעה ובכך מונע את הפעלתן המוגזמת, ולכן נחשב ליעיל במיוחד. השימוש העיקרי בקרמים האלה הוא בבית השחי, אך ניתן גם להיעזר בהם על מנת לטפל בהזעה בידיים ובכפות הרגליים. כאשר מדובר בהזעה בפנים, כדאי להתייעץ עם הרופא לגבי השימוש באלומיניום כלוריד מכיוון שעלול להיווצר גירוי יתר ופגיעה בעיניים.

טיפול בהזעת יתר אצל רופאי העור

במידה ואמצעי הטיפול האחרים לא הצליחו להשיג תוצאות משמעותיות, ניתן לעבור לטיפולים מתקדמים יותר המתבצעים בדרך כלל אצל רופאי עור. הטיפולים העיקריים במסגרת זו הם טיפול בזרם חשמלי וזריקות בוטוקס, אשר גורמים לחסימת בלוטות הזיעה והפחתה ניכרת בהזעת היתר.

טיפול באמצעות זרם חשמלי

אחד הטיפולים הפופולאריים ביותר אשר צובר בשנים האחרונות תאוצה כטיפול בהזעת יתר הוא טיפול יונטופורזיס, אשר גורם להפחתת ההזעה באמצעות זרם חשמלי. מדובר בטיפול אשר משיג תוצאות טובות מאוד כאשר מדובר בהזעה בכפות הידיים והרגליים, אך פחות אפקטיבי לטיפול בהזעה בבית השחי או הפנים.

במהלך הטיפול, מכניסים את כפות הידיים או הרגליים אל תוך כלי עם מים, אשר דרכם מועבר הזרם החשמלי הפוגע בבלוטות הזיעה. על מנת להשיג תוצאות בטיפול היונטופורזיס יש להתמיד במספר טיפולים בשבוע למשך מספר שבועות, ולחזור על הטיפול שנית לאחר מספר חודשים.

טיפול בבוטוקס

שימוש בבוטוקס מוכר בעיקר מתחום הטיפולים האסתטיים, בהם הוא משמש למתיחת פנים. במקרים של הזעת יתר, טיפול באמצעות בוטוקס עוזר לשיתוק העצבים המפעילים את בלוטות הזיעה ובכך גורם להפחתת הזעת היתר. הטיפול בבוטוקס יעיל כמעט בכל מקום בגוף, והתוצאות מחזיקות מעמד למשך מספר חודשים.

סובלים מהזעת יתר? יש לנו הצעה בשבילכם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

  • Categories

    • אין קטגוריות
  • Archives

  • Meta